Wiertła do metalu to narzędzia, które muszą być bardzo wytrzymałe i mocne, z uwagi na to, że metal jest trudnym przedmiotem skrawania. Jakie zatem wiertła do metalu wybrać, by praca przy tak twardym materiale była komfortowa? Z pewnością należy zaopatrzyć się w te, dedykowane wyłącznie do stali, stali nierdzewnej lub żeliwa. Różnią się od innych wierteł swoją budową, a także tym, że mają bardzo ostrą głowicę.
Budowa ogólna wiertła do metalu
Budowa wiertła do metalu różni się od budowy wiertła do drewna czy betonu. Ponieważ metal jest dość specyficznym materiałem do skrawania, wiertło musi być z solidnego materiału oraz musi posiadać odpowiednią budowę.
Kąt ostrza wiertła do metalu
Istota budowy wierteł do metalu leży w dokładnie określonym stopniu nachylenia ostrza do podłoża. Kąt takiego ostrza musi być bardzo ostry, by mógł umożliwić komfortowe skrawanie. Stal, stal nierdzewna czy żeliwo wymagają użycia wiertła z kątem ostrza wierzchołka - 118 stopni. W przypadku stali nierdzewnej i żeliwa można także użyć dedykowanego wiertła HSS o ostrzu nachylonym pod kątem 130 stopni.
Skrętna budowa wiertła
Wiertło do metalu posiada dwa ostrza tnące, rowki wiórowe, przez którą odprowadzane są wióry oraz część chwytną. Taka konstrukcja zapobiega łamaniu się wiertła. Część chwytna może mieć budowę stożkową lub z płetwą Morse'a albo budowę walcowatą. Wiertła ze stożkiem Morse'a wykorzystuje się w różnego rodzaju specjalistycznych maszynach, wiertarkach, tokarkach czy frezarkach. Chwyt walcowy najczęściej występuje w wiertłach o śr. max. fi 20 mm. Z powodu dużych obciążeń podczas wiercenia stosuje się wiertło na stożku Morse'a. Występują od wielkości fi 3 mm aż do fi 100 mm.
Rodzaje wierteł do metalu
- wiertła ze stali HSS - ta grupa wierteł jest wykonana z szybkotnącej stali HSS. Posiadają dużą wydajność wiercenia oraz wysoką jakość. Są również przystępne cenowo, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem.
- wiertła tytanowe - są bardzo twarde, odporne na ścieranie i cechuje je duża żywotność. wiertła ze stali tytanowej są odporne na ciepło wydzielane podczas skrawania, dlatego nie łamią się.
- wiertła kobaltowe - wykonane są ze stopu stali z 5-8% zawierającej kobalt. Zwiększa on wytrzymałość stali i sprawia, że jest bardzo odporna na ciepło. Skrawanie takim wiertłem w metalu zapewnia komfort oraz precyzyjność
Jakie zatem wiertła do metalu wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana. Na rynku bowiem jest ich ogromna ilość. Ważne jednak by wybrać sprawdzonych producentów tych narzędzi. Wysoka jakość wykonania, odpowiedni materiał, prawidłowy kąt ostrzy pozwolą na precyzyjną pracę oraz niski poziom ich uszkodzeń.